www.411mania.com
|  News |  Film Reviews |  Columns |  DVD/Other Reviews |  News Report |
SPOTLIGHTS  SPOTLIGHTS
MOVIES/TV
// Kate Upton's Attorney Calls Nude Photo Leak An Outrageous Violation Of Privacy
MUSIC
// Maroon 5 - V Review
WRESTLING
// 411's WWE RAW Report 9.1.14
MMA
// 411 MMA Rankings: Pound for Pound
GAMES
// The Top 8 Gamer Stereotypes


MOVIE REVIEW  MOVIE REVIEWS
//  The November Man Review
//  As Above, So Below Review
//  Sin City: A Dame to Kill For Review
//  If I Stay Review
//  The Expendables 3 Review [2]
//  The Expendables 3 Review
 HOT MOVIES
//  The Dark Knight Rises
//  The Avengers
//  Prometheus
//  The Amazing Spider-Man
//  Iron Man 3
//  The Hobbit
SYNDICATE  SYNDICATE



411mania RSS Feeds





Follow 411mania on Twitter!




Add 411 On Facebook
 


 
 411mania » Movies » News

Advertisement
[Movies] 2013 Producers Guild of America Award Nominations
Posted by Jeffrey Harris on 01.02.2013



The Producers Guild of America announced today their nominations for their annuals awards for theatrical motion picture, animated motion picture and long-form television nominations for the 2013 Producers Guild Awards.

Here is the full release and list of nominations:
    All 2013 Producers Guild Award winners will be announced on January 26th at the Beverly Hilton Hotel. This year, the Producers Guild will also present special honors to Bob and Harvey Weinstein (Milestone Award), Tim Bevan and Eric Fellner (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), J.J. Abrams (Norman Lear Achievement Award in Television), Russell Simmons (Visionary Award) and BULLY (Stanley Kramer Award).

    The 2013 Producers Guild Awards Chair is Michael De Luca.

    The 2013 Producers Guild nominated films and television programs are listed below in alphabetical order by category, along with producers. The producers' names listed for each nominated production are listed in alphabetical order and are not necessarily the proper order of credits.

    The theatrical motion picture nominees are:

    The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

    "Argo" (Warner Bros.)
    Producers: Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov

    "Beasts of the Southern Wild" (Fox Searchlight Pictures)
    Producers: Michael Gottwald, Dan Janvey, Josh Penn

    "Django Unchained" (The Weinstein Company)
    Producers: Reginald Hudlin, Pilar Savone, Stacey Sher

    "Les Misérables" (Universal Pictures)
    Producers: Tim Bevan & Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh

    "Life of Pi" (Fox 2000 Pictures)
    Producers: Ang Lee, Gil Netter, David Womark

    "Lincoln" (Touchstone Pictures)
    Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

    "Moonrise Kingdom" (Focus Features)
    Producers: Wes Anderson & Scott Rudin, Jeremy Dawson, Steven Rales

    "Silver Linings Playbook" (The Weinstein Company)
    Producers: Bruce Cohen, Donna Gigliotti, Jonathan Gordon

    "Skyfall" (Columbia Pictures)
    Producers: Barbara Broccoli, Michael G. Wilson

    "Zero Dark Thirty" (Columbia Pictures)
    Producers: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Megan Ellison

    The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

    "Brave" (Walt Disney Studios Motion Pictures)
    Producer: Katherine Sarafian

    "Frankenweenie" (Walt Disney Pictures)
    Producers: Allison Abbate, Tim Burton

    "ParaNorman" (Focus Features)
    Producers: Travis Knight, Arianne Sutner

    "Rise of the Guardians" (Paramount Pictures)
    Producers: Nancy Bernstein, Christina Steinberg

    "Wreck-It Ralph" (Walt Disney Studios Motion Pictures)
    Producer: Clark Spencer

    The television nominees are:

    The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

    "American Horror Story" (FX)
    Producers: Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Chip Vucelich, Alexis Martin Woodall

    "The Dust Bowl" (PBS)
    Producers: Producer Eligibility Pending

    "Game Change" (HBO)
    Producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Jay Roach, Amy Sayres, Steven Shareshian, Danny Strong

    "Hatfields & McCoys" (History)
    Producers: Barry Berg, Kevin Costner, Darrell Fetty, Leslie Greif, Herb Nanas

    "Sherlock" (PBS)
    Producers: Mark Gatiss, Steven Moffat, Beryl Vertue, Sue Vertue

    The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

    In November 2012, the Producers Guild of America announced the Documentary Theatrical Motion Picture, Television Series and Non-Fiction Television Nominations; the following list includes complete producer credits.

    The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

    "A People Uncounted" (Urbinder Films)
    Producers: Marc Swenker, Aaron Yeger

    "The Gatekeepers" (Sony Pictures Classics)
    Producers: Estelle Fialon, Philippa Kowarsky, Dror Moreh

    "The Island President" (Samuel Goldwyn Films)
    Producers: Richard Berg, Bonni Cohen

    "The Other Dream Team" (The Film Arcade)
    Producers: Marius Markevicius, Jon Weinbach

    "Searching For Sugar Man" (Sony Pictures Classics)
    Producers: Malik Bendjelloul, Simon Chinn

    The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

    "Breaking Bad" (AMC)
    Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

    "Downton Abbey" (PBS)
    Producers: Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge

    "Game of Thrones" (HBO)
    Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

    "Homeland" (Showtime)
    Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

    "Mad Men" (AMC)
    Producers: Jon Hamm, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Victor Levin, Blake McCormick, Matthew Weiner

    The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

    "30 Rock" (NBC)
    Producers: Irene Burns, Kay Cannon, Robert Carlock, Vali Chandrasekaran, Luke Del Tredici, Tina Fey, Matt Hubbard, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan, Jeff Richmond, John Riggi, Josh Siegal, Ron Weiner

    "The Big Bang Theory" (CBS)
    Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu, Bill Prady

    "Curb Your Enthusiasm" (HBO)
    Producers: Alec Berg, Larry Charles, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O'Malley, Jeff Schaffer, Laura Streicher

    "Louie" (FX)
    Producers: Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K.

    "Modern Family" (ABC)
    Producers: Cindy Chupack, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O'Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny ZukerThe Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

    "American Masters" (PBS)
    Producers: Prudence Glass, Susan Lacy, Julie Sacks

    "Anthony Bourdain: No Reservations" (Travel Channel)
    Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandy Zweig

    "Deadliest Catch" (Discovery Channel)
    Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, Sean Dash, John Gray, Sheila McCormack, Bill Pruitt, Decker Watson

    "Inside the Actors Studio" (Bravo)
    Producers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz

    "Shark Tank" (ABC)
    Producers: Rhett Bachner, Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Brien Meagher, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Paul Sutera, Patrick Wood

    The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

    "The Colbert Report" (Comedy Central)
    Producers: Meredith Bennett, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

    "Jimmy Kimmel Live" (ABC)
    Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Jennifer Sharron

    "Late Night with Jimmy Fallon" (NBC)
    Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker

    "Real Time with Bill Maher" (HBO)
    Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

    "Saturday Night Live" (NBC)
    Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney

    The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

    "The Amazing Race" (CBS)
    Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

    "Dancing with the Stars" (ABC)
    Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

    "Project Runway" (Lifetime)
    Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

    "Top Chef" (Bravo)
    Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

    "The Voice" (NBC)
    Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda Zucker
    The following programs were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 26:

    The Award for Outstanding Sports Program:

    "24/7" (HBO)

    "Catching Hell" (ESPN)

    "The Fight Game with Jim Lampley" (HBO)

    "On Freddie Roach" (HBO)

    "Real Sports with Bryant Gumbel" (HBO)

    The Award for Outstanding Children's Program:

    "Good Luck Charlie" (Disney Channel)

    "iCarly" (Nickelodeon)

    "Phineas and Ferb" (Disney Channel)

    "Sesame Street" (PBS)

    "The Weight of the Nation for Kids: The Great Cafeteria Takeover" (HBO)

    The Award for Outstanding Digital Series:

    "30 Rock: The Webisodes" (www.nbc.com)

    "Bravo's Top Chef: Last Chance Kitchen" (www.bravotv.com)

    "Dexter Early Cuts: All in the Family" (www.sho.com)

    "The Guild" (www.watchtheguild.com)

    "H+ The Digital Series" (www.youtube.com/user/HplusDigitalSeries)

    "Red vs. Blue" (www.roosterteeth.com)

    In 1990, the Producers Guild held the first-ever Golden Laurel Awards, which were renamed the Producers Guild Awards in 2002. Richard Zanuck and Lili Fini Zanuck took home the award for Best Produced Motion Picture for DRIVING MISS DAISY, establishing the Guild's awards as a bellwether for the Oscars. Last year, the PGA awarded THE ARTIST with its Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures, marking the fifth consecutive year the Producers Guild has presaged the Motion Picture Academy's choice.





MUST-READ 411 STORIES:

Top 8 Worst Series Finales

Snipes Rumored for Blade 4

Upton Responds To Leaked Nude Pics


comments powered by Disqus











www.41mania.com
Copyright (c) 2011 411mania.com, LLC. All rights reserved.
Click here for our privacy policy. Please help us serve you better, fill out our survey.
Use of this site signifies your agreement to our terms of use.